Jak naplánovat svatební obřad v přírodě

Svatební obřad je nejdůležitější součástí vašeho svatebního dne. Je to moment, kdy si před všemi, které máte rádi, před svými blízkými a přáteli, slíbíte, že budete navždy spolu. V dobrém i zlém, ve zdraví i v nemoci, v časech dobrých i zlých. Poradíme a nabídneme vám inspiraci, jak připravíte svatební obřad v přírodě. Tak, aby byl příjemný pro vaše hosty, nezapomenutelný pro vás a romantický i praktický zároveň.

Květinová výzdoba podle ročních období

Jaro

S vykukujícím sluncem floristé doporučují zvolit pro jarní svatbu konvalinky, symbol štěstí a energie. Vhodné jsou také tulipány, kterých krása podporuje pozitivní myšlení a optimismus, nádherně vyniknou v jednoduché svatební kytici. Pokud plánujete svatbu ve stylu vintage, zvolte pivoňky, kterým se také říká růže bez trnů.

Léto

Teplé letní dny a večery jsou pro zahradní svatby nejoblíbenější. Pohrajte si s barvami, ale květinovou výzdobu zvolte tak, aby zvládla nápor slunečních paprsků. Ideální jsou růže jako symbol lásky nebo vlčí mák. Něžné romantické duše nepochybně zvolí levanduli a výzdobu v přírodních tónech.

Podzim

Teplé podzimní dny a babí léto jsou pro svatební oslavy ideální. Výzdobu skvěle doplní slunečnice, které symbolizují slunce a příchod radosti do života novomanželů. Oblíbené jsou také lilie, které zdobily nevěsty již ve starověkém Římě a odrážejí nevinnost a čistotu citů. Toto roční období nabízí i velké množství podzimních plodů, jako jsou kaštany a dýně, které mohou také plnit dekorační účely.

Zima

I krátký obřad v zimě venku má své kouzlo. Přímo pohádkovou atmosféru vytváří svíčky a svícny. Typickou romantickou rostlinou zimy je jmelí, které se díky svému vždyzelenému vzhledu stalo symbolem nesmrtelnosti.

Svatební ulička

Svatební obřad v přírodě je většinou civilní, tedy netrvá moc dlouho. Samozřejmě, závisí to také na tom, jak náročný program plánujete. Obvykle se do něj zařazují hudební skladby, proslovy blízkých, ale i recitování básní. Pokud vaši hosté budou během obřadu stát, uličku můžete vytvořit pomocí květinových ikeban nebo ji vysypat okvětními lístky růží.

Pokud vám to církevní hodnostář umožní a budete mít tradiční obřad, tak jsou židle na místě. Dbejte na to, aby byly dostatečně pohodlné. Zejména pokud máte mezi hosty prarodiče nebo straší lidi, kteří potřebují stabilní sezení. Židle pak stačí jednoduše ozdobit směrem do uličky. Pokud si nejste jisti, že přípravu svatební uličky a slavobrány zvládnete sami a nebo nemáte potřebné vybavení k dispozici, přenechejte dekorování profesionálům. Mějte na paměti, že nejdůležitější pro vás je užít si celý obřad bez starostí a uchovat si ty nejkrásnější vzpomínky.

Péče o hosty

Při usazování hostů budete potřebovat chytré a komunikativní družičky i sympatické družby. Obvykle se na připravené židle neusazují všichni. Museli byste mít příliš mnoho židlí, což je kvůli obřadu zbytečné. Nejbližší rodina a starší hosté si sedají a mladí lidé nebo přátelé obvykle stojí za uličkou. Usadit hosty je důležité proto, aby nevznikla prázdná místa. V létě bývá horko, myslete tedy i na to, že k obřadu je vhodné připravit malé občerstvení. Stačí džbánky s vodou a případně chlazené šampaňské. Potěší také slunečníky a vějířky pro ženy.

Svatební stolování

Nejčastěji zasedají hosté ke stolu ve tvaru písmene T nebo obráceného U. V jeho čele sedí novomanželé a pokud to místo dovolí, mohou tam být i rodiče. Jmenovky jsou nejen pěknou dekorací, ale při větších svatbách jsou dokonce nutností. Sedí-li se u více stolů, je dobré nakreslit si prostor s očíslovanými stoly a seznamem hostů u jednotlivých stolů. Hosty je třeba také správně usadit – přednost mají prarodiče před přáteli. Dekorace na svatebním stole jsou většinou jen barevným pokračováním odstínů svatební kytice. Není to však nutnost. Svatební dekorace nesmí při stolování překážet a opravdu plní jen dekorační funkci.

Svatební menu

U svatební hostiny, která se bude konat venku – ať už doma na zahradě nebo třeba v zámeckém exteriéru, musíte být opatrní. Venkovní hostiny se konají většinou v letních měsících za teplého počasí, proto musíte dávat pozor na to, jaká jídla budete podávat. Ne všechno totiž vydrží vysoké teploty a na těžký smažený řízek nebo koláč s máslovou plnkou asi nikdo nebude mít v horkém létě chuť. Významnou roli v zahradním stolování hrají praktická očka, sladké ovocné košíčky nebo třeba muffiny, které si host vezme do ruky a pokračuje v připravené zábavě. Pokud máte svatbu doma na zahradě, jedna z možností je připravit hostinu za pomoci rodiny. Podávat můžete různé saláty a grilované maso se zeleninou, ale také není špatný nápad poctivý guláš, který bude připraven z domácích surovin. Tato varianta je sice časově náročná, ale ušetří vám mnoho financí.

A obavy nemusíte mít ani o nápoje. Na zahradní hostinu se světe hodí domácí limonády a sirupy, ledové čaje, soudek piva pro pány a víno pro ženy.

Plán B

Počasí bývá nevyzpytatelné. Zejména na jaře a v létě, kdy je méně stabilní, se může bouře přehnat kdykoli. Obřad v přírodě by měl proto počítat i s plánem B. Pokud není prostor krytý například zapůjčeným party stanem, ujistěte se, že můžete mít obřad i uvnitř. Ať už v místě hostiny nebo jiném blízkém místě. Předpovědi počasí jsou dnes již docela přesné a pokud víte dopředu, že den svatby připadá na období dešťů, netlačte na pilu. Obřad venku je určitě romantický, ale myslete také na to, že na přípravu obřadu budou vaši dodavatelé potřebovat čas. Určitě nechcete, aby pracovali v dešti. Zmokli by oni i celá vaše výzdoba