Krásná levná svatba

Už při samotném zasnoubení Vás jistě napadá, kolik celá svatba bude stát a nejradši byste vše odložili na neurčito. Nebojte, i za málo se dá pořídit hodně muziky. Jen to chce vzít popořadě a vše dobře naplánovat.

Nejlevnější varianta je samozřejmě obřad na úřadě jen za přítomnosti svědků. Šaty si vezmete, které máte doma nebo si půjčíte od kamarádky. Květiny natrháte po cestě nebo koupíte „puget“ v supermarketu a prstýnky si půjčíte. Svědci Vás poté bliknou na mobil a je to. Náklady nula nula nic. Hmm, o této variantě jste nesnili? Jak ale uspořádat nezapomenutelnou svatbu, která Vás nebude stát majlant? Dříve než začnete přemýšlet nad tím, že byste prodali svou ledvinu, podívejte se do našeho průvodce na to, jak snížit náklady na minimum a i tak si připravit nádhernou svatbu se vším všudy.

Místo obřadu a hostiny

Začneme jednou z nejdůležitějších položek a tím je místo obřadu či hostiny. Pokud nemáte možnost uspořádat veselici u Vás nebo u známých na zahradě, tak se budete muset porozhlédnout někde jinde. Zapomeňte na místa s honosnými názvy. Jedná se většinou o komplexy, kde Vám sice nabídnou mít vše na jednom místě, ale svatby jsou jejich „gró“ a tomu odpovídají i ceny.

Zaměřte se raději na kulturní domy, kina, loděnice, hájenky, jízdárny, hřiště, místa, kde se pořádají letní zábavy nebo i třeba školy v přírodě. Dalšími vhodnými místy mohou být vysokoškolské koleje, internáty, stodoly, klubovny místních spolků, ať už sportovních nebo skautů. Tato místa mají většinou klubovnu či společenskou místnost, kterou lze využít k hostině a případně nabízí také ubytování za nízké ceny. Mají k dispozici také zahradu nebo rozlehlý prostor s trávníkem? Tak to máte dvě mouchy jednou ranou a krásné místo na venkovní obřad.

 

Zahrada není k dispozici nebo se bojíte nepřízně počasí? V tom případě to jistí obřadní síň na místním úřadě nebo radnici. Krásné bývají i obřadní síně v menších městech. Porozhlédněte se po okolí, zda zrovna takové nemáte ve své blízkosti nebo v blízkosti místa hostiny. Poplatky jsou zde minimální.

Jídlo a pití

Občerstvení ukrojí vždy z rozpočtu podstatnou část. Nedělejte oběd. Po obřadě přichystejte raut, který postupně přejde ve večerní zábavu. Můžete si najmout catering a nechat veškeré zařizování na nich, budete to mít bez starostí a obsluha se o vše postará. Je Vaše tetička cukrářka, kamarádka dělá vyhlášený guláš a sestřenice zase pracuje v řeznictví? Skvělé! Nebojte se zapojit do příprav také okolí. Určitě rádi s přípravami pomohou. Nikoho v okolí naopak nemáte nebo je nechcete „otravovat“? Nezoufejte. Poptejte si místní učiliště nebo hotelové školy v okolí. Ceny nebudou mít tolik nadsazené a stále můžete očekávat výbornou kvalitu. Obložené mísy či miniřízečky Vám také můžou připravit v místním řeznictví, pečivo pořídíte v pekárně, zeleninu vezmete ze zahrádky nebo od zelináře.

Nezapomeňte na nápoje. Podívejte se, jestli v okolí nesídlí velkoobchod, který prodává široké veřejnosti. Ceny mívají ve většině případů nižší než v klasickém supermarketu. Víno kupte u vinaře v demižonu a rozlijte do džbánků. Stejně tak vodu můžete použít buď kohoutkovou, pokud je k dispozici nezávadná, nebo z barelů. Vyšperkovat ji můžete plátkem citronu, pomeranče, okurky, melounu či snítkou máty. Pivo nebo limonádu kupte v sudech. Tvrdý alkohol opět můžete nakoupit ve velkoobchodech, vysledovat akce v supermarketu nebo může být „zápisným“ na svatbě. Vám tak odpadne starost, co, kdo bude pít a také ušetříte nějakou tu korunu.

Foto/video

Nejlevnější variantou je samozřejmě to, že Vás může nafotit známý nebo požádat hosty, aby každý vlastník telefonu se slušným foťákem udělal pár snímků. Zde ale můžete narazit. Fotografie Vám zůstanou na památku jako jedna z mála věcí a pokud se Vám žádný snímek nebude líbit nebo se nepovedou, tak jste nahraní. Proto si vyčleňte alespoň nějakou částku na nafocení minimálně obřadu a pár skupinových fotografií od profesionálního fotografa. Této investice určitě nebudete litovat. Stejné to je i s kameramanem. Fotky na Vás atmosféru dýchnou, ale video Vás do ní vtáhne. Po 10, 20 nebo 30 letech se na video určitě rádi podíváte a zavzpomínáte.

    

Šaty a prstýnky

Oboje můžete pořídit za desítky tisíc, ale také jen za pár stovek. Podívejte se po půjčovnách v malých městech, jestli si nevyberete zde. Šaty mohou být i z loňské kolekce. Zdají se Vám částky i tak vysoké. V tom případě vyhlaste pátrání po internetu. Mnoho nevěst si šaty nechá ušít a poté je za zlomek ceny prodává na bazaru. Porozhlédnout se můžete také na zahraničních serverech, kde slibují luxusní šaty za minimální cenu. Zde buďte ale opatrní a čtěte recenze, abyste nezaplatili zbytečné peníze za kus hadru. Šaty pro ženicha můžete vyřešit pěknou košilí s kšandami a motýlkem nebo si může půjčit oblek od kamaráda.

Pamatujete si, jak jste si jako malí hráli na svatbu a ke štěstí Vám stačili prstýnky z trávy? Pokud pro Vás kus kovu není priorita, vyřešte to tak i v dospělosti. Jestli ale prstýnky chcete, tak se můžete podívat na krásné prstýnky ze dřeva nebo z chirurgické oceli. Zde částky také nebudou závratné. Máte doma šuplík plný starých řetízků, náušnic a prstýnků, které nenosíte a ani to v plánu nemáte? Přeměňte je na snubní prstýnky u šikovného zlatníka a úspěch máte zaručen. Také si je můžete půjčit od kamarádů a pořídit až později.

Květiny a dekorace

Chcete mít výzdobu jako z Pinterestu, ale nechcete kvůli tomu zaprodat svoji duši? Nemusíte dekorace draze kupovat, ale můžete si je zapůjčit. Tím Vám odpadne starost o to, kde vše pořídit, skladovat a poté prodávat. Mnoho nevěst si dekorace také vyrábí samo doma, ale to také samozřejmě něco stojí. Nejenom peníze, ale také čas a výsledek nemusí být vždy dle představ.

Květiny můžete natrhat na louce, pokud na ní něco v termínu Vaší svatby něco roste. Nejsou luční květiny Váš styl? Na popularitě nyní také získávají pugéty z látkových nebo pěnových růží. Pokud ale trváte na květinách živých, tak vsaďte na sezónnost. Nebudete tak muset platit zbytečné náklady navíc.

Svatební oznámení a jiné tiskoviny

Toužíte po krásných oznámeních, jmenovkách či svatebních novinách. Pokud alespoň minimálně ovládáte počítač a máte k dispozici barevnou tiskárnu, tak to zvládnete. Zapátrejte po hotových šablonách, které jsou volně ke stažení, nebo vytvořte originální oznámení z Vaší společné fotografie. I toto ovšem chce trochu šikovnosti a času. Vše si ale předem dobře spočítejte, hlavně v případě, že chcete mít na oznámení krajky, dřevěné knoflíky, kamínky, perličky či jiné aplikace. Abyste poté ve finále nezjistili, že jste na tom strávili desítky hodin a neušetřili skoro nic. Samozřejmě za originalitu sklidíte body navíc.

Kadeřnice, vizážistka, DJ

Ať už budete šetřit sebevíc, tak líčení a česání nějak vyřešit musíte. Netroufáte si na to sama a kamarádky v tomto také nepomohou? V tom případě hledejte kadeřnici a vizážistku v jedné osobě. Ušetříte na dopravě.

DJ ani kapelu samozřejmě mít nemusíte. Můžete si připravit playlist s Vašimi oblíbenými písničkami, které budete poté pouštět na notebooku. Je to starost navíc a nemusíte se vždy trefit každému do vkusu. DJ toto odbourá. Stojí za to si ho alespoň na pár hodin zaplatit nebo poprosit kamaráda, který Vám bude písničky pouštět i na přání. V pozdějších hodinách už může hrát hudba z notebooku.